Dnes je moderné mať v bazéne slanú vodu. Niektorí ju uprednostňujú ako „nechemický“ dezinfekčný prostriedok, iní ako prostriedok šetrnejší k pokožke. Len málo ľudí však vie, ako slaná voda v bazéne skutočne funguje.
„V našom bazéne chceme slanú vodu, pretože nechceme používať chlór.“
Inými slovami:
Bazén so slanou vodou funguje BEZ CHLÓRU.
Omyl!
Tento mýtus je stále rozšírený a okrem odborníkov a kompetentných laikov ho veselo šíria aj majitelia bazénov so slanou vodou.
Ako to teda so slanou vodou v bazéne naozaj je?
Soľ je chlorid sodný (NaCl) – a ako vidno z chemického zloženia, je tu ten nežiaduci chlór! A práve tento chlór sa používa na dezinfekciu.
Ako to funguje?
Slaná voda v bazéne prechádza cez zariadenie, ktoré elektrolýzou oddeľuje voľný chlór zo soli a ten ničí baktérie, riasy a mikroorganizmy.
Na dezinfekciu soľou je nevyhnutné mať:
- Obsah soli vo vode približne 0,4 %, t. j. 4 kg na meter kubický vody
- „soľnička“ – odbornejšie salinátor – prístroj na elektrolýzu soli
Výhody salinátora v porovnaní s automatickým dávkovaním chlóru:
- Prevádzka je automatická a „bezprácna“ – soľ nasypete do bazéna raz a salinátor sám vytvorí a dávkuje chlór.
- Dezinfekcia je lacnejšia – soľ sa pri elektrolýze spotrebováva minimálne. Kvapalný chlór sa dopĺňa priebežne a je drahší.
- Prevádzka je bezpečná – pri manipulácii s fľašami s tekutým chlórom platia prísne bezpečnostné pravidlá, pretože chlór je v tejto forme nebezpečný.
- Mierne slaná voda môže mať na pokožku priaznivé účinky (ale netreba ju preceňovať). Slanosť vody v bazéne sa prirovnáva k ľudskej slze. Naproti tomu morská voda má koncentráciu približne 10-krát vyššiu, t. j. približne 3,5 %.
Ako všetko, aj slaná voda, má svoje nevýhody. Tou hlavnou je, že je agresívna ku kovovým súčastiam bazéna a pri vnútorných bazénoch jej pary môžu pri nedostatočnom odvetraní poškodzovať vzduchotechniku.